Jun 27, 2016

Losion protiv komaraca

Po istoriji koja se danas uči u školama, Havaje je otkrio kapetan Džems Kuk, 1726 godine. To što su ih 500 godina ranije otkrili i naselili tahićani, to nema veze, istoriju pišu bogatiji i naoružaniji, pa tako...
Elem, Havaji. Raj na zemlji. Iako sa još dosta aktivnih vulkana, arhipelag prebogat biljnim i životinjskim svetom, pitkom vodom i prelepim pejzažima od kojih zastaje dah. Dragulj  u sred Pacifika.

Sve do 1826. kada je u luku Lahaina na ostrvu Maui, uplovio kitolovac Velington, koji je u svoj lov krenuo is meksičke luke San Bias. Išlo im je jako loše i do tog trenutka nisu ulovili ništa. U buradima ispod palube, nije bilo kitove masti već samo ustajala voda koju su vukli od Meksika. Kad su već tu, što da ne obnove zalihe vode - i tako su svu ustajalu vodu iz buradi sasuli u reku koja se uliva u luku, napunili burad čistom vodom i otišli.

Ostavivši iza sebe jednu od najvećih pošasti današnjice i nešto što Havaji pre toga nisu nikad videli.

Komarce.

Nama dosadne zujeće napasti, koje nam ne daju noću da spavamo i zbog kojih se ponekad češemo do krvi, na Havajima su napravili katastrofu. Na lokalne ptice su preneli čitav niz bolesti koje inače prenose (postoji posebna varijanta malarije koja napada samo ptice), pa su neke vrste ptica doveli do istrebljenja. Bez prirodnih neprijatelja, namnožili su se u tolikoj meri, da i danas Havaji imaju ogromne probleme sa njima. Pre par godina su imali izbijanje epidemije Denga groznice, koju takodje prenose komarci i koja je smrtonosna.

Daleko bilo.

Žitelji Havaja se bore sa ovim zlom ni punih 200 godina, ali se zato ostatak sveta bori protiv ovih krilatih zujalica vekovima. Posebno kad živite u ravnici, čak i u uredjenim sredinama gde su močvare odavno isušene, ovo Vam i te kako pokvari svako leto i sedenje na dvorištu u hladovini letnje noći.

E pa neće moći. Bašta uzvraća udarac. 

Pre više do 20 godina, kada uopšte i nisam radio baštu, ali sam zato svaki slobodni minut provodio na reci, čuo sam za ovaj recept od starih ribara. U originalu, moglo bi da se svede na to da na putu do reke, poskidaš par vrhova paradajza iz bašti kraj kojih prolaziš i kad stigneš na reku, utrljaš ih u kožu i premažeš rakijom.

Zvuči onako, rustično, jel da? :) 

Šalu na stranu, paradajz inače čini da koža osim što pozeleni-požuti, postane glatka i kao presvučena finim filmom,a isparavanje alkohola uvek izaziva osećaj olakšanja, bez obzira da li je u pitanju čista vrućina ili lokalno zapaljenje izazvano ujedom insekta.
NIkad nisam postigao da se bosiljkom odbranim od komaraca. Na slici je 18 varijeteta
bosiljka iz 2009. godine i opet mi je bašta bila puna komaraca.
U ovoj malo modernijoj verziji istog recepta, iskoristićemo sve ono što imamo u bašti a što zaista (ili bar tako urbane baštenske legende kažu) deluje odbojno na komarce. Osnova su vršni listovi zaperaka paradajza, a iskoristićemo i nanu, divlju nanu, matičnjak, bosiljak, onaj ko ima sreće iskoristiće i listove eukaliptusa. Komarce odbija svaki limunasti/kiselkasti miris, pa možete slobodno u ovo dodati i narendanu koru jednog limuna.

Ja sam imao zaperke, limun-bosiljak i nanu, pripremio sam 70% alkohol (1 litar košta oko 250 din u apoteci) i nakupio po kući prazne bočice od hidrogena, acetona, a našle su se i dve prazne bočice jednog od poznatih antikomarac sprejeva.

Potrebno:
  • Posuda od sladoleda (ili neka približne zapremine)
  • Makaze
  • Zaperci paradajza
  • Bosiljak
  • Nana (i sve ostalo što ima "limunast" miris)
  • Medicinski alkohol, 70%, 1 litar
  • Omiljena toaletna/kolonjska voda, after shave ili neki drugi miris (nikako ne koristiti ona ulja za osvežavanje prostora!).
  • Bočice za sipanje.


Priprema je prosta - sve što imate od biljaka naseckajte u posudu, prelijte alkoholom (trebalo bi da je količina listova tolika da 1l alkohola tek predje preko).
Naseckaje sve biljke koje ste spremili
Prelijte alkoholom. Poklopite. Ostavite 24h.
Sve ovo ostavite 24h poklopljeno, najbolje na nekom sunčanom mestu, npr. u prozor.
Ovako izgleda sutra.
Sutra, tečnost procedite od listova i grančica (koje možete pobacati po bašti) i sipajte u željene bočice.
Pre sipanja, možete u ovo dodati neki od mirisa koji volite (ja sam dodao Old Spice, nek ide život).
Dodajte miris koji Vam prija. 
Koliko je ovo efikasno - javiću Vam krajem leta. Ili isprobajte sami, pa mi javite :) I javite drugima.

Za one koji više vole mrdajuće slike, spremio sam jedan gif na ovu temu :)

Srdačan pozdrav :)
 

7 comments :

  1. Лосион звани претпоставка ефикасности могућег репелента комараца.

    ReplyDelete
  2. možda je još rano komentarisati, ali za sad se pokazuje efikasnim. videćemo na duže staze :)

    ReplyDelete
  3. Replies
    1. Upravo tako :) I da sa svima podeli iskustva, dobra i loša. Tako ćemo najbolje pomoći jedni drugima

      Delete
  4. Pozdrav, ipak sam napravila i probala losion i mogu reci da dejstvuje u očekivanom smeru. Hvala na receptu. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Uh,bas bih probala..proslo je leto,zvanicni utisci su..deluje ili ne ? veliki pozdrav!

      Delete
  5. prekoo moje bašte ide kanal zza odvodnjavanje, znači imam na 100m od kuće leglo komaraca. za ovu sezonu sam ih video možda 5-6 komada. što se mene tiče, ovaj losion "radi posao", pa ko želi, neka proba i javi svoja iskustva :)

    ReplyDelete