Odmah preko ograde ili 10 000km daleko, nema razlike, osnova svake bašte je - baštovan. I kojim god jezikom da govore, u bašti se svi razumeju, govore jezikom trave, lišća i plodova, jezikom Sunca, vetrova, ukusa i mirisa. Ne trebaju im reči, dovoljan je pogled, pokret ruke i osmeh. I mrva zemlje. I jedna semenka. Ovo je serijal priča sa baštovanima iz celog sveta. "Naši" ili ne, svi govore jezikom bašte :)
Iz srca Dalmacije, Mario Grubišić Čabo :)
Iz srca Dalmacije, Mario Grubišić Čabo :)

Kada ste počeli da se baštom bavite „ozbiljnije“. Ko Vam je pomogao u početku, od koga ste učili?
Vrtom sam se počeo baviti malo „ozbiljnije“, prije 5-6 godina. Najviše sam učio sam, moje početno znanje je bilo minimalno, a usmene savjete koje sam slušao sa strane su više smetali nego koristili.Nisam ništa znao o uzgoju, gnjojenju, zaštiti biljaka. Znanje sam skupljao iz različitih izvora, od interneta, knjiga... a pomogle su dosta i neke TV emisije (kao Vrtlarica npr.). Ovde moram pohvaliti i serijal na Youtubu „Paradajz u boji“, ako niste, pogledajte ga obavezno.
Da li Vam je vreme provedeno u bašti opuštanje, rad, učenje ili nešto četvrto?
Pomalo od svega navedenog, mislim da nema bolje (psiho)terapije od bavljenja vrtlarstvom/baštovanstvom, posebno jer radim dosta stresan posao, a pomaže i boravak na čistom zraku, malo fizičke aktivnosti. Već samo promatranje kako se sve zeleni i napreduje u vrtu, ... guštam u tome :). Svake godine naučim nešto novo, i napravim neke nove greške, ali se trudim da ih ne ponovim naredne sezone.


Sjeme nabavljam iz više izvora... neke nabavim iz vani SAD, EU, ... iz zemalja regije, neke razmjenom... a tu moram pohvaliti grupu na Facebooku, Volim rajčice, čiji je osnivač Dražen Karačić Cacan, veliki zaljubljenik u rajčice/paradajz/pome, koji redovito organizira razmjenu sjemena..
Najveća greška je bila kad sam prvu sezonu uzgoja, koristio sam neki fungicid na pomama... miris te kemikalije je bio užasan, i tad sam rekao sebi da kemija više neće u moj vrt. Od tada koristim samo organska sredstva za gnjojenje i zaštitu biljaka.
Napravio sam i dosta manjih grešaka, naročito pri uzgoju paradajza, naročito kad ne bih na vrijeme zaštitio biljke od plamenjače ili drugih nametnika.
Proteklih godina dosta sam naučio o uzgoju različitih sorti povrća, a naročito paradajza. Kad se sjetim da u početku nisam znao skoro ništa o uzgoju, a danas radim svoje sadnice, svoje gnjojivo (od koprive, gaveza, riblji hidrolizat, kompostni čaj...) i zaštitna sredstva (čaj od preslice, buhača, neem)... i kad na kraju vidite kako vaše biljke rastu i imate svoje plodove... to je jedan lijep osjećaj, koji poznaju samo vrtlari. Uzgajam uglavnom samo „stare“ sorte paradajza, svih boja i oblika.Počeo sam sve više uzgajati i različite sorte čilija, paprika, salate, kelja... jedini problem je što nemam dovoljno mjesta da posadim sve ono što želim .:)
Da zaista morate da odaberete, kojih 5 varijeteta biste odabrali od onih koje imate u bašti (ne računa se odogovor SVE, to bismo svi uradili :) )
Daleko najukusniji Brandiwine Sudduth (iako nije najrodniji), Black Krim, Pruden's Purple, Crni koktel, Neves Azorean red... uh... toliko kandidata... ma SVE :)
Da je bar dvadesetak puta veća, i da mogu posaditi sve ono što želim.
Hvala Čabo :)
Mare Pannonium Garden
No comments :
Post a Comment